• Добро пожаловать на форум умных покупателей! Присоединяйтесь к нашей уютной компании и участвуйте в обсуждениях – Регистрация

Странное письмо-предупреждение или атака?

tabah73

tabah73

Новичок
Регистрация
26 Июл 2008
Сообщения
60
Баллы
0
Местоположение
Израиль
Пришло вот такое письмо,как на него реагировать,или забыть вообще
Тот,кого она упоминает-это не Я

Hello,
My name is Cristina Chirila, I live in Toronto, Canada, and I am Ebay member since 2008.
The reason I send this email is to advise you about another Ebay member who stole from me $1700.

His Ebay identity is cinthyabs (340), Lima, Peru, non-resident USA.

On Feb. 15, 2013, I have paid $645 via Paypal for a painting. I DID NOT RECEIVE IT.
On May 9, 2013 I have paid $500 for another painting. I DID NOT RECEIVE IT.
On May 8, 2013 I have paid $450 for another painting. I DID NOT RECEIVE IT.
I have bought etchings & lithos from this seller, and he sent 4 lithos less than I have paid ($150).

He uses also, his sister's Paypal account.
He does not respond to my emails.

I bought many paintings from this seller before. He seemed to be a very nice person. He fooled me with fake Custom Declarations and shipping papers.
Paypal did not help me, because they have only 45 days window for opening a dispute.
I reported this seller to Canada Anti-Fraud Centre, to my Bank to recover my money.
 
E

evenk

Начинающий
Регистрация
4 Дек 2012
Сообщения
1 383
Баллы
71
Местоположение
М.О.
По крайней мере,тот продавец,о котором она пишет,действительно существует.
 
56

56

Продвинутый
Регистрация
9 Янв 2010
Сообщения
3 796
Баллы
251
Местоположение
Россия
Может быть вы покупали у этого продавца что-то, она увидела ваш отзыв ему и написала чтобы предупредить.
 
Sabotagerock

Sabotagerock

Крутой иБаер
Регистрация
24 Янв 2010
Сообщения
5 163
Баллы
848
Местоположение
СЗФО
Удивительная упёртость, не получить товар и опять заказать. И за год у прода всего два негатива, не связанные с покупками Cristina Chirila.
Если она не получила товар, почему нет отзывов?
Странное письмо.
 
Live

Similar threads




Вверх
Live